Tez Taslağı Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

BLOG

Mezun olmadan önce yapılacak son iş tez yazmaktır. Bazı bölümlerin lisans, yüksek lisans eğitimlerinin bitirme tezlerinin yazılması zorunludur, bazı bölümler için bu zorunluluk yoktur.

Eğer tez taslağı hazırlamanız gerekiyor ama nereden başlayacağınızı nasıl yazacağınızı bilmiyorsanız bu yazıya bir göz atın. Tez nasıl hazırlanır, nelere dikkat etmem gerekir soruları kafanızda dolanırken çok kısa bir süreniz kalmış olabilir. Bu işi stres altında tamamlamamak için ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi olacaktır.

Yazacağınız tez taslağı akademik bir yazı olduğundan daha dikkatli olmanız gerekiyor. Akademik yazıların kurallarını bilmeniz size yardımcı olacaktır.

Tez Taslağı Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Öncelikle tezinizin konusunu belirleyin.

Kendiniz ya da danışmanınızın yönlendirmesiyle yazabileceğiniz bir konu belirleyin. Konu ilginizi çeken bir konu olmalı böylelikle yazmak için bir sebebiniz daha olmuş olacaktır. Zevk aldığınız konuyla ilgili yazmak sizi daha çok motive edecektir. Konunuz danışmanınızın alanıyla bağlantılı olmalı.

  • Teziniz için yazacağınız programı belirleyin.

Tez konunuza göre LaTeX ya da Microsoft Word Programlarından birini kullanabilirsiniz. Eğer programlama ile ilgili bir konunuz var ise yazmış olduğunuz kodları Word formatına ekleyebilirsiniz.  Tezinizin son teslim tarihini göz önüne alarak çalışmalarına başlayın. Son dakika ya da son gece yapılacak bir iş değildir tez yazmak.

  • Araştırmaya başlayın.

Konunuz belli, kullanacağınız araçlar belli. O zaman artık araştırma kısmına geçebilirsiniz. Ne kadar çok araştırıp kaynak bulursanız o kadar kapsamlı olur teziniz. Sadece internet üzerinden değil kütüphanelerde de çokça kaynak bulabilirsiniz. Kütüphaneleri es geçmeyin. Konunuzun içeriği danışmanınızın uzmanlık alanından olduğu için danışmanınıza sıkça gidin ve yardım edeceğini düşündüğünüz yerlerde destek istemekten çekinmeyin. Konuya olabildiğince hakim olmanız gerekir. Tez sonrası sunumlarda sorulara net bir biçimde cevap verebiliyor olmanız gereklidir.

 

 

  • Alt başlıkları belirleyin.

Konunuz ve başlığınız belli olduktan sonra konunun içeriğini belirleyebilirsiniz. Alt başlıklar halinde düzenlerseniz işiniz kolaylaşacaktır. Tez hazırlanırken sayfa düzeni önemlidir. Alt başlıklar belli oldukça sayfa düzeni için içerikler de kendiliğinden şekillenmeye başlayacaktır.

Oluşturduğunuz alt başlıkların net bir biçimde açıklanması gerekmektedir. Yani araştırma kısmı çok iyi olmalıdır. Yazacağınız tez toplamda 100-150 sayfa olacak gibi düşünürsek başlıkların içerikleri düzgün olmalıdır.

Arama yaparken çok farklı sitelere yönelmenize gerek yok. Çok fazla bilgi kafa karışıklığına yol açar. Araştırmalarınızın sonunda çeşitli makaleler bulacaksanız. Bu makaleleri okumak zaman kaybı yaratabilir. Özetlerini ya da önemli noktalarını okumanız sizin için daha kolay olacaktır.

  • Teziniz için gerekli deneyleri yapın.

Tez konunuzda deney ya da hesaplamalar olması gerekiyorsa, bunları hazırlamalısınız. Bunları önceden yapmanız ve sonuçlarını hemen yazmanız size zaman kazandıracaktır.

Tez yazarken yazım kurallarına dikkat etmelisiniz. Dilbilgisi ve yazım kuralları akademik makalelerde oldukça önemlidir.

  • Hazırlanan alt başlıkları doldurun.

Hazırlamış olduğunuz ve araştırmasını tamamladığınız alt başlık konularınızı yazma zamanınız geldi. Eğer var ise hazırlamış olduğunuz hesaplamalarla birlikte bir bütün halinde anlatmanız gerekmektedir. Bu içeriklerin tezin en önemli kısımları olduğunu unutmayın. Etkileyici ve açık bir dil kullanmaya özen gösterin.

  • Giriş bölümünü hazırlayın.

Gelişme kısmını tamamladıktan sonra az çok çıkan sonucu anlamış oluyorsunuz. Giriş bölümünü gelişmeden sonra yazmak konuyu daha iyi anlamış olacağınızdan daha kolay olacaktır. Güzel bir giriş yazısı yazmanız önemlidir.

  • Sonuç bölümüyle bitirin.

Tezinizin en can alıcı yeri olan sonucudur. Her yaptığınızın özeti olan bu bölümde yaptığınız çalışmalardan ve elde ettiğiniz sonuçlardan bahsederek bitirin. Çok uzatmamaya özen gösterin.

Önceki yazı
ULUSLARARASI İLİŞKİLER TEZ HAZIRLAMA HİZMETLERİ
Sonraki yazı
MBA Tezi Hazırlama
Menü