TEZ KONUSU BELİRLEMENİN ÖNEMİ

BLOG

Hangi seviyede olursa olsun tez hazırlamak oldukça zahmetli ve zaman alan bir süreci kapsamaktadır. Daha başlangıç aşaması olan tez konusu bulma kısmı bile oldukça uzun zamanları almaktadır. Bu konuda tezi hazırlamanızı isteyen hocalarınız veya akademik alan yöneticileri sizlere tez konusu önerileri verebileceği gibi konuyu sizin bulmanızı ve kendisinin onayıyla yazmanızı istemektedirler. Genel bir araştırma yaptığınızda tez konusu başlıkları bulabilirsiniz. Ancak bunlar sizin tez hazırlama konusunda yeterli derece donanımlı olmanızı sağlamamaktadır. Bizler gerek tez konusunu belirlemede gerekse de tez yazımı konusunda, profesyonel personelimizle sizlere destek olmaktayız.

TEZ KONUSU NASIL BELİRLENİR?

Tez konusu bulma işlemi için gerekli zaman hayli fazladır. Çünkü yazılacak tezin konusunun orijinal ve akademik açıdan farklı olması gerekmektedir. Bitirme tezlerinde ve ön lisans tezlerinde tez konusu önerileri daha rahat ve kolaylıkla tespit edilebilir. Ancak yüksek lisan ve doktora tezlerinde tez konusunun farklı ve fark getiren tezleri meydana getirmesi gerekmektedir. Tezin hazırlanması kısmında, araştırma ve yazım için bizler size yardımcı olmaktayız. Ancak tezin sunumu ve yazım sonrası süreçlerinde sizlerin akademik çalışmalarınız ve sunumlarınız önemlidir. Bu nedenle tez konusu başlıkları içerisinden sizlerin en fazla ilgisini çeken konular içerisinde birini tez konusu yapmak en mantıklı tercih olacaktır. Böylece tezin yazımının tamamlanmasında da severek sunum yapacağınız ve elbette başarılı olabileceğiniz tezinizi tamamlamış olursunuz. Tez hazırlama süreci zaman zaman sıkıcı ve yorucu bir hal alabilmektedir. Bu sebeple zaman kaybı yaşamanız yanında diğer işlerinize veya derslerinize olan ilginiz de kaybolmaktadır. Sevdiğiniz bir konu üzerinde tezin hazırlanması hem sizlerin ara dönemlerde tez sorumlusu akademik yöneticinizle daha rahat görüşmenize hem de tezin tamamlanmasına katkınızı artırmaktadır.

KONU BELİRLERKEN NELER DİKKATE ALINMALI?

Tez konusu bulma sürecinde sizi en fazla rahatlatacak olan ön çalışma için, aldığınız derslerden en fazla sevdiklerinizi seçerek başlamalısınız. En fazla sevdiğiniz dersler arasında da sevdiğiniz ve ilgi duyduğunuz konuları belirleyin. Ardından bu konuların detaylarına inerek, özgün ve sizin adınıza da zevkli tez konusu önerileri çıkarabilirsiniz. Bizler tezinizi hazırlarken sizlerin katılımı ve konuya hakimiyeti de bu şekilde sağlanmış olur. tez konusu başlıkları içinde aynı zamanda özgün ve yeni bir konu üretmek isterseniz, güncel ve akademik açıdan tartışmaların olduğu çalışmaları konu edinmeniz olacaktır. Bu tarz çalışmaları bulursanız daha el değmemiş konuları temin eder üzerine yaptığınız çalışmayla da elbette tez hocanızdan övgü alabilirsiniz. Bunun için de online kütüphanelerden incelemeler yapılabilmektedir.

Tez hazırlama sırasında konu belirlemenin yanında konunun araştırılmasıyla ilgili metodun da belirlenmesi gerekir. Araştırmalar sadece internet ve kütüphaneler üzerinden yapılabildiği gibi bazen de deneyler, anket ve mülakatlar yapılması da gerekebilir. Bu nedenle konunun belirlenmesi akabinde konunun nasıl araştırılacağı da tespit edilmelidir. Tez konusu belirlerken aynı zamanda benzer konulardan da farklı çıkarımlar yapılacağı unutulmamalıdır. Benzer tez konularının sonuç kısımlarının incelenmesi halinde sizlere farklı çıkarımlar yaparak konu belirlemeniz sağlanır. Çünkü sonuç kısımlarında konu eksik değerlendirilmiş veya sadece bir düzeyde incelenmiş olabilir. işte tüm akademik seviyeler için tezin bulunması, tez konusu önerileri içerisinden tez konusu başlılarının belirlenmesine, tez konusu üzerine araştırma metotlarının tespiti ve son olarak da tezin hazırlanıp yazım aşamasına değin sürecin tamamlanması bizler tarafından sizlere sunulan hizmetlerin tamamını oluşturmaktadır. Böylece sizler için önemli bir zamanı alacak, diğer işlere veya derslerinize olan konsantrasyonunuzu bozacak, zamanınızı kısıtlayacak tez çalışmanızı etkin şekilde yapmış oluyoruz.

Önceki yazı
FEN BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ TEZ HAZIRLAMA HİZMETLERİ
Sonraki yazı
TEZ ÖNCESİ HAZIRLIĞI NE DEMEKTİR ?
Menü