Tez Hazırlama

Belirli bir konu üzerine araştırma yapmak, bunu bilimsel verilerde desteklemek ve sav konusunda ispatta bulunmaya tez denir. Öne sürdüğünüz fikrin daha evvel desteklenir olması önemlidir. Bu noktada daha evvel desteklenmiş olan; ancak aksi örneklerle açıklanabilen bazı gerçekleri de tercih edebilirsiniz. Tez hazırlamak üniversite bitirmek için elzemdir. Gerekli iki yıllık bölümlerde gerekse dört yıllık bölümlerde tez, bitirme ödevi olarak geçer ve tezini sunmayanın okulu bitirmesi mümkün değildir. Bu nedenle tez aşaması oldukça önemlidir.

 

Tez Nasıl Hazırlanır?

 

Tez hazırlama konusunda genel olarak öğrenciler ikinci üniversiteleri değilse tecrübeli değildir. Bu nedenle danışman hocaların yönlendirmesi oldukça önemlidir. tez hazırlamanın bazı süreçleri vardır. Bu süreç boyunca profesyonel olarak danışmanınızdan destek alabilirsiniz.

 

Öncelikli olarak mutlaka tez konusu doğru şekilde belirlenmelidir. Tez konusu;

 

 • Kolay ve anlaşılır şekilde açıklayabileceğiniz nitelikte,
 • İlgi duyduğunuz bir alanda,
 • Kaynak bulmak konusunda sorun yaşamayacağınız,
 • Sunumunu ve araştırmasını keyifle yapabileceğiniz bir konu olmalıdır.

 

Konu seçimi zorlu bir süreçtir. Bazen hocaların bu konuda yönlendirmesi olur. Böyle bir süreçte konunuzu seçtikten sonra doğru bir planlama yapmanız gerekir. Tez hazırlama sürecinde en çok zamanınızı alacak durumlardan biri de araştırmadır. Araştırma sürecinde kaynakların bulunması ve bu kaynakların düzenli şekilde takip edilmesi gerekir. Kaynak aşamasında;

 

 • İnternet, gazete, dergi,
 • Kitaplar,
 • Belgeseller,
 • Röportajlar değerlendirilebilir.

 

Tezde Planlama

 

Tez hazırlama sürecinde konu ve kaynak dışında planlama önemlidir. İlk olarak geçici plan yapılır ve tez araştırması ilerledikçe, bu planlamalarda esnemeler olur. Planlamalarınızı doğru şekilde yapmalısınız. Daha sonra konunun kısıtlaması yapılmalı ve programlama analiz edilmelidir.

 

Tüm kaynaklar toparlandıktan ve araştırma dönemi bitirildikten sonra, yazım aşamasına geçilecek. Bu aşamada, dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı ise, taslaklara uygun olarak sunum yapılmasıdır. Taslaklar konusunda internetten yardım alabileceğiniz gibi, hocalarınızdan da yardım alabilirsiniz.

 

Tez hazırlamada yazım süreci bittikten sonra, sunum süreci başlayacaktır. Tezinize hakim olmalı ve sunumunuzu başarılı şekilde yapmalısınız. Size sorulan soruları yanıtlayabilmeli ve tezinizi bilimsel verilere dayanarak savunabilmelisiniz.

 

Bir Tezde Olmazsa Olmazlar Nelerdir?

 

Bir tezde olmazsa olmazlar konusunda şu bilgileri verebiliriz:

 

 • Başlık: Kesinlikle çok uzun olmayacak şekilde atılmalıdır.
 • Özet: Tezin tam bir özeti olmalıdır. Kaliteli oluşturmalısınız.
 • Yöntem: probleme ne şekilde yaklaştığınızı gösterir. Bu nedenle yönteminizi seçmeli ve doğru şekilde analiz etmelisiniz.
 • Kaynakça: Yararlandığınız kaynakları tez sonunda bilgi olarak sunmanız gerekir.
 • Ekler: Ek tablo ve şekiller kolay anlatım için önemlidir. Pratik olarak kullanabilirsiniz.
 • Sonuç / tartışma: Literatür desteği almalı, sonucu belirlemeli ve tartışma konusunda neticelendirmelisiniz.
 • Bulgular: Sırayla bulgu sunumunda bulunmalısınız. Belirli düzen şarttır.
 • Giriş: Tezde odaklanacağınız konuyu bu kısımda anlatırsınız.
 • İçindekiler: Tam olarak hangi sayfada neyin yer aldığını gösterir. bunu herkesin anlayabileceği şekilde, belirli düzene uyarak yapmalısınız.
 • Literatür: Tez sahibi konuya ne kadar hakimse, bunu bu kısımda gösterir.

 

Bir tezde sırasıyla; problem alanı ve problem durumu, amaç ve hipotezler, çalışmanın ne kadar önemli olduğu konusu, sınırlılıklar, sayıltılar, tanımlamalar olmalıdır. Problem genelde özele doğru sunulmalıdır. Problem alanının okuyucular tarafından bilindiği düşünülmelidir. Son paragrafta problem cümlesi verilmelidir. Problemin özgünlüğü ve eğitsel katkısı belirtilmelidir.

 

Tezlerde literatür güncel olmalıdır. Bir konuda diğerine geçiş sırasında belirli bir akış ve bağlantı olmalıdır. Literatürün özetlenmemesi gerekir. Problem konusunda eleştirel bir bakış açısı sunulmalıdır. Aynı kaynaktan sürekli olarak arka arkaya alıntı yapmak doğru olmayacak ve özgünlüğü bozacaktır. Bu konuya hassasiyet gösterilmelidir. Ders notları ve ödevler kaynak olarak alınamaz. Kaynak kullanımı konusunda bilimsel verilere önem gösterilmelidir.

Önceki yazı
Ön Lisans Tezi Hazırlama
Sonraki yazı
Bilgisayar Bölümü Tezi Hazırlama Hizmetleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Menü