Ön Lisans Tezi Hazırlama

Ön lisans, iki yıllı üniversite anlamına gelir. Ön lisans tez çalışmaları genelde yirmi – elli sayfalık projeler halinde sunulur. Okullarını bitirmeleri için öğrencilerden ön lisans tezi istenir.

 

Ön lisans tezi hazırlama konusu, titizlik ister. Bu süreçte kişilerin kesinlikle ilk etapta nasıl bir konuda tez yazmak istediklerine karar vermesi gerekir.  konu seçimi sonrasında takip edilmesi gereken prosedürler danışman hocalarla takip edilir. Bazen hocaların tez sunumlarıyla alakalı belirli konular hazırladığına şahit olabilirsiniz. Burada danışman hocanın sizin işinizi kolaylaştırmak istediği aşikardır. Bu konular arasından seçim yapabilir ve konu kısıtlamalarını, alan belirlemelerini yapabilirsiniz. Bunun dışında; isterseniz kendi konunuzu kendiniz seçebilir ve bu konuda yine hocanızdan destek alabilirsiniz.

 

Tezin Türünü Belirleme Süreci

 

Ön lisans tezi hazırlama konusunda sorulması gereken bazı sorular vardır. Bu süreçte ilk olarak;

 

 • Tez ne kadar zaman dilimi içinde teslim edilecek, tam teslim tarihi nedir?
 • Ne tür bir tez hazırlamak gerekir?
 • Tezin ana amacı nedir?
 • Tezden kimler yararlanacak?

 

Bu soruların yanıtlarına göre planlamak istediğiniz çalışmanızı daha sağlıklı olarak yapabilirsiniz. Tezin belirli bir hazırlanma süreci vardır. Eğer bu sürece sadık kalırsanız, çok daha sistemli bir çalışma ortaya koymuş olursunuz.

 

Tezin Hazırlanması ve Süreçler

 

Tezin hazırlanması ve süreçler konusunda şu bilgileri sizinle paylaşabiliriz:

 

 • Konu belirlemesi oldukça önemlidir. bu süreçte konuyu kendi ilgi alanınıza göre belirlemeli ve araştırmaktan keyif alabileceğiniz bir konuda proje hazırlamalısınız.
 • Daha sonraki süreçte nasıl bir plan yapacağınıza karar vermeli ve geçici bir plan oluşturmalısınız. Buna geçici diyoruz, zira araştırma süreci devam ederken, bazı değişikliklerin olması olasıdır. Bu da planlarınızın değişmesine neden olacaktır.
 • Bu süreçte kaynakların birinci elden değerlendirilmesi gerekir. Kesinlikle emin olduğunuz kaynakları kullanmalısınız. Sadece makaleler ve kitaplar değil, notlar, kişisel gözlemler gibi durumlar da etkili olacaktır.
 • Not alma süreci ise kaynak sürecinde gerçekleşir. Bu süreçte kesinlikle okuduklarınızı düzenli olarak not halinde tutmalısınız. Notları çeşitli kağıtlarda tutabilirsiniz.
 • Verileri inceleme aşaması önemlidir. Tezin amaçları ve verilerle alakalı mantıklı bağlar kullanmak gerekir. Bu bağlara göre analizlerinizi oluşturabilirsiniz.
 • Bundan sonraki süreçte ana hatlarıyla konuyu özetlemek gerekir. başlangıçta bir hipotez belirleyip buna dair bulguları sunabilirsiniz. Bunun dışında önce olayları belirleyebilirsiniz. Bu tamamen sizin yöntemlerinize bağlıdır. Bu özetlemeyle tezin çevresini de oluşturmuş olursunuz.
 • Ön lisans tezi hazırlama konusunda başlıkların sıralanması, sayfalar, sunum bir hayli önem taşır. Bunlara önem göstermek ve çeşitli taslakları en baştan kontrol etmek gerekir.
 • Tezin düzenlenmesi ve yazılması önemlidir. Bu aşamada alınan notlar birleştirilmelidir.
 • Tezin araştırılma süreci her zaman daha fazla zaman alır. Yazıya dökmek, toplanan kaynakları belirli bir düzen içerisinde sunmaktır. Bunun için kural ve taslakları değerlendirmek gerekir. Örnekler incelenebilir. Bu konuda daha evvel hazırlanmış olan tezleri YÖK sayfasında görebilirsiniz.
 • Tezin sunumunda şekil önemlidir. Bu nedenle örnek taslakları incelemeniz gerekecektir.

 

Tez Bittikten Sonraki Süreç

 

Ön lisans tezi hazırlama süreci konusunda son adım sunumdur. Bu konuda jüriye sunum aşamasıyla alakalı okullarda farklı uygulamalar olabilir. Bu nedenle süreci danışman hocanızla takip edebilirsiniz. Bu noktada;

 

 • Öncelikle danışman hocaya yapılan tez sunulmalıdır. Hocanızla son şekli verebilirsiniz.
 • Daha sonra jüriye sunum yapmanız gerekecektir. Bunun için taslakları hazırlamalı ve onay durumunda sunum tarihinde sunuma gitmelisiniz.
 • Ön lisans tezi hazırlama konusunda en önemli ayrıntı, sunum aşamasıdır. Bu aşamada tezinize yüzde yüz hakim olmalı ve soruları yanıtlayabilir durumda olmalısınız.
Önceki yazı
Doktora Tezi Hazırlama
Sonraki yazı
Tez Hazırlama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Menü