Lisans Tezi Hazırlama

Tez, üniversitede okuyan öğrencilerin lisans eğitimleri sonunda araştırma yapması, kendini geliştirmesi ve yazım konusunda pratiklik kazanması için uygulanan öğrenim sürecidir. Lisans tezi hazırlama süreci birkaç ay sürmektedir. Üniversite eğitim hayatının önemli parçaları arasında yer alan tez projelerini iyi seçmelisiniz. Zira hem sizi ilgilendirip kendinizi geliştirecek bir konuyu araştırmalı hem de sizden sonra gelecek öğrencilere de örnek olmalıdır.

Tez Yazım Kuralları

Tez yazım kuraları lisansa göre değiştiği gibi eğitim alacağınız ülkeye ve üniversiteye göre de değişiklik gösterebilir. Örneğin Kanada’da yüksek lisans için sunulan ve hazırlanan projelere tez ismi verilirken; lisans bitirme projeleri genellikle 40 sayfadan oluşur. Amerika’da ise lisans tezleri, prestijli üniversitelerde doktora ve master derecelerinde akademik kariyer yapmak isteyen öğrencilerde en çok aranan şartlar arasındadır.

Genel olarak biz tezde olması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Etkili bir konu seçmek.
 • Konuyu sınırlandırmak.
 • Araştırma ve analiz yöntemlerini kullanmak.
 • Daha önce yayınlanmış bilimsel literatürleri, kaynakları ve makaleleri inceleyerek değerlendirmek.
 • Araştırma sonuçlarını ve destekleyici argümanları kullanmak.
 • Tezinizi uygun bir sözcük yapısında ve dilbilgisinde yazmak ve günlük konuşma ya da gayri resmi bir dilden uzak olmak.
 • Lisans tezinizin kapak sayfasından son sayfaya kadar biçimlendirilmesini, grafikler, tablolar ve çizelgeler ile desteklenmesini sağlamak.
 • Standart A4 sayfası, 1,5 veya 2 satır aralığı, dipnotlar için 10 punto, tez metninde Times New Roman için 12 veya Arial için 11 punto kullanmak.
 • Kağıdın sol tarafından ciltleneceğini düşünerek 4 cm, üst ve alt taraflardan 2,5 cm bırakılmalı.

Tez Bölümleri

Lisans tezlerinin yapısal unsurlarının tüm dünyadaki üniversiteler için aynıdır. Birkaç küçük ayrıntı üniversite ve ülkeler arası farklılıkları ortaya koymaktadır. Tez bölümleri genel olarak şu şekildedir:

 • Tezinizin konusunun, bölümün adının, danışmanların, kurumun, tarihin ve adınızın olduğu Başlık Sayfası.
 • Önsöz.
 • 200 ile 400 kelime arasında değişen Özet.
 • İçindekiler
 • Tabloların listesi
 • Rakamların listesi
 • Sonuç, tezin bölümleri ve girişten oluşan Tez Yazısı.
 • Size yardımcı olan kişilere ve danışmanlara Teşekkürler kısmı
 • Kendi fikriniz olmayan tüm fikirleri, verileri, metinleri ve kavramları belirttiğiniz Referanslar.
 • Tüm tabloları, dokümanları ve verilerinizi gösterdiğiniz Ekler kısmı.
 • Onay Formu.

Lisans teziniz için her türlü danışmanlık hizmetini Tez Hazırlama Hizmetleri firmamızdan alabilirsiniz. Lisans tezi yazdırma hizmetimizi önsözden onay formu kısmına kadar sizlere sunuyoruz. İstediğiniz tarihte ve saatte tezinizi teslim ederek işlerinizin aksamasını önlüyoruz.

Tez Yazma Süreci

Tezinizi yazmadan önce belirli noktalara dikkat etmenizde fayda var. Zira hem yurtdışı hem de ülkemizde lisans eğitimi süresince, mezun olmadan iki aylık ya da üç aylık dönemde hazırlanan tezler için yapacağınız etkili ve basit bir planlama ile bu süreci rahat bir şekilde atlatabilirsiniz.

Lisans tezi hazırlama süreci sanılanın aksine zor bir süreçtir. Bu aşamada bir metni birden fazla düzeltme, gözden geçirme, yazma ve planlama yoluna gidebilirsiniz. Pek çok öğrenci tezlerini düzgün bir şekilde hazırlamaya çalışırken hatalar yapabiliyor. Bu durumdan şu noktalara dikkat ederek kurtulabilirsiniz:

 • Planlama: Tezinizi yazacağınız eğitimin son senesinde eğer bir lisans tezi hazırlıyorsanız bir süre site yetecektir. Fakat yine de süreyi doğru ayarlamakta ve tezinizi birkaç haftalık bir süreye sıkıştırmamanızda yarar var. Yurtdışında master eğitimi almak istiyorsanız, lisans teziniz sizin için önemli referanslardan biri olacaktır. Bu aşamada bir zaman çizelgesi hazırlamanızı ve sürekli kontrol etmenizi tavsiye ederiz.
 • Yazım: Tezinizin son aşaması yazım aşamasıdır. Tercih ettiğiniz konudan, referanslara ve araştırdığınız kaynaklara kadar hepsini belli bir çerçevede ve uyumla yazıya döktüğünüzü düşünürsek eğer bu kısımda göz önünde bulundurmanız gereken birkaç önemli nokta vardır. Sade ve resmi bir dil kullanmak, dil bilgisi kurallarına dikkat etmek bunlardan başlıcalarıdır.
 • Referans: Kapsamlı ve doğru referanslar yani alıntılar tezinizde vermiş olduğunuz bilgilerin temelini oluşturur. Bilgileri almış olduğunuz kaynağın kesin olarak gösterilmemesi, çevirilerin ya da cümlelerin direkt kullanılarak sanki kendi cümlelerinizmiş gibi algılanabilir. Bu da bir tür eser hırsızlığına girer. Bu aşamada bilerek ya da bilmeden yaptığınız bu hataları tablolar, şekiller, kaynak materyal özetleri ve tırnak işaretleri yardımıyla düzeltmenizde yarar var.
 • Gözden Geçirme: Metni gözden geçirme kısmında her zaman bilgisayar çıktısı alıp yanlış olan yerleri sayfa üzerinde işaretleyip sonrasında düzeltmenizde, hataları tespit etme ihtimaliniz daha yüksek olacaktır. Aynı zamanda tezi danışmanınızın haricinde, noktalama işaretleri ve dil bilgisini iyi bilen birine okutmanızda yarar vardır.
 • Düzeltme: Bu aşamada tezinizi pek çok kez gözden geçirdiğinizi düşünürsek eğer son aşama düzeltme kısmıdır.

Tez yazım ve düzeltme aşamaları tamamlandıktan sonra, danışmanınızın kontrolünden geçerek son halini alan tezinizi jüri üyelerine sunma aşamasına gelmiş demektir. Burada önemli olan kısım, tezinize tam anlamıyla hakim olmanız gerektiğidir. Çünkü tez savunma aşaması pek çok öğrencinin en fazla puan kaybettiği ve tezlerini geçersiz kıldığı kısımdır. Lisans tezinizi ister Türkçe ister İngilizce yazmış olun tezinizin akademik kariyeriniz ve iş yaşamınızda sizin için ne kadar yararlı olacağını bilmeniz önemlidir.

Lisans Tezi Danışmanlığı Hizmeti

Lisans tezi yazan yerler arasında yer alan firmamız Tez Hazırlama Hizmetleri, akademik kadrosu ile her zaman profesyonel bir şekilde hizmet vermektedir. Fiyatlarımızı her zaman uygun oranlarda tutuyoruz. Müşterilerimiz ile her zaman iletişim halinde olarak akıllarına takılan soruları cevaplıyoruz. Parayla lisans tezi yazdırma ve tez analizi yaptırma hizmetlerimizden en iyi şekilde yararlanmak için internet sitemizde yer alan insan kaynakları formunu doldurabilir, telefon numaralarımızdan bizi her zaman arayabilirsiniz. Tarafınıza hızlı bir şekilde dönüş yaparak yardımcı oluyoruz.